
Tudom, hogy sokan izgultok a fotózás előtt, ezért arra gondoltam, hogy megosztok veletek néhány hasznos ötletet a családi fotózásra.
Ezáltal kevésbé fogtok feszengeni az esemény előtt, alatt, könnyebben fog menni a felkészülés, élvezni fogjátok a fotózást.
A felkészülésnek három fő lépése van:
1. Fizikális felkészülés:
Először is fontos, hogy konzultálj a fotósoddal, kérj tőle nyugodtan segítséget a ruhaválasztással kapcsolatban, hogy milyen stílusban, színben öltözzetek fel a családdal, mintásat, vagy egyszínűt vegyetek fel, mert fontos az összhang a ruhaválasztásnál is a családtagok között. Bármilyen kérdésed van ezzel kapcsolatban, nyugodtan és őszintén tedd fel neki. Például: „Milyen színű ruhát válasszunk? Honnan érdemes beszerezni ezt a ruhát?” „Milyen kiegészítőt válasszunk?”
Küldjétek át neki akár a fotókat a ruhadarabokról, szettekről, kiegészítőkről, kérjétek ki a véleményét, és ezáltal sokkal gördülékenyebben megy majd a felkészülés. Kiemelkedő szempont az is, hogy komfortosak legyenek a ruhák, ugyanis minden meglátszódik majd a képeken, és rányomja a bélyeget a fotózás hangulatára az is, ha esetleg akár a gyermekek, akár ti felnőttek nem érzitek jól, magabiztosan magatokat az adott ruhában.
A ruhák mellett másik fontos kérdés a helyszín is. Általában a fotós választja ki azt. Kérdezzétek meg tőle, hogy hova javasolja, bízzatok az ő tudásában, hiszen fontos, hogy ismerje a helyszínt, ezáltal tudja azt is például, hogy merről jók a fények, merről jön fel, illetve megy le a nap, van-e elegendő hely a fotózás során tervezett játékokra, vannak-e zavaró tényezők, mint járkáló emberek, szemeteskuka, autók? Milyen a környezet, magas-e a fű, számíthattok-e sárra, szúnyogokra?
Ebből adódóan felvetődő kérdés lehet, hogy szükség van-e egyéb kellékre, mint szúnyogírtó, kalap, pléd, stb.
Ha nem is kérdeztek meg mindent, a fotósotok ezeket úgyis elfogja mondani Nektek ezeket az ötleteket a családi fotózás előtt. 🙂

2. Lelki felkészülés
Második lépés a lelki felkészülés, amely hozzájárul ahhoz, hogy az esetleges szorongásból ki tudjatok lépni, és feloldódva, vidáman, izgatottan várjátok a fotózást gyomorgörcs helyett.
Itt is elsődleges a kommunikáció a fotósoddal. Bármilyen- tényleg, ha bármilyen kérdésed, kérdezd meg a fotóst erről. Sajnos nem egyszer látom azt, hogy inkább a különböző facebook csoportokban kérdezősködnek a családtagok, ahelyett, hogy a legegyszerűbb utat választanák, és a fotóst keresnék fel ezekkel a kérdésekkel.
Kérdések lehetnek például:
„Mire számítsunk a fotózás során? Milyen játékok lesznek? Kellenek-e hozzá külön kiegészítők, mint plüss, vízi pisztoly, buborékfújó, pokróc, stb.? Meddig tart a fotózás?”
A lelki felkészülés fontos része továbbá, hogy pihenjétek ki magatokat fotózás előtt, gyerekeknél, ha naplementés fotózás lesz, akkor a délutáni alvás például egy fontos tényező.

3. Gyerekek felkészítése
Az utolsó és egyben nem elhanyagolható része egy család felkészülésénél a gyerekek felkészítése magára az eseményre, főleg, hogyha nem igazán szeretnek fotózkodni, vagy esetleg visszahúzódóbbak. Szerencsére ezzel kapcsolatban óvodapedagógusként meg tudok osztani veletek néhány hasznos ötletet a családi fotózásra.
Jelentősen fontos a gyerekkel megbeszélni, hogy milyen esemény fog következni hamarosan. Életkortól, és a gyermek személyiségétől függően alakíthatjátok ezt, minél kisebb, annál játékosabban. Ha szükséges, megmutathatjátok a fotós képét, ha ragaszkodtok hozzá, és a fotós is beleegyezik akár előzetesen is megismerkedhetnek a gyerekek vele egy találkozás keretében, így is segítve a gyerekek feloldódását. Ellátogathattok a helyszínre, ha külső fotózásról van szó, vagy képen megnézhetitek azt.
A gyermekeknél a játék nélkülözhetetlen és fontos része a mindennapjaiknak, fejlődésüknek, így például, ha stúdiós fotózás lesz, megkérdezhetitek például, hogy lehet majd hintázni, lehet majd az ágyon ugrálni?
Számukra jelentős tárgyakat, játékokat is elhozhattok a fotózásra, például kedvenc plüssöt, könyvet, cumit, stb.
Az is hasznos lehet, ha beszéltek a gyermekről a fotósnak, például: „Milyen játékot szeret játszani?” „Hány éves?” „Mivel motiválható?” „Személyiség alapján visszahúzódó, vagy nyitott?” Ezáltal is könnyebben elmélyülhet majd a kapcsolat a fotós és a gyermek között.
Egy szó, mint száz, ha kellően nyitottak vagytok, a választott fotográfus felé, bíztok benne és az ő szaktudásában és ezeknek a felsorolt dolgoknak legalább a felét teljesítitek, biztos vagyok benne, hogy szuper profik lesztek a fotózáson és élvezni fogjátok!
Jó fotózkodást kívánok Nektek! ♥
